בואו נודה בזה, קשה להוציא באגים מהקצוות המובילים של להבי מסוקים, קצוות מובילים של מטוסי תאגיד ומקטעי זנב מטוסים. זה הסיוט הגרוע ביותר של מנקה המטוסים לראות מטוס יושב בשמש בזמן שכל הקרביים המעוכות האלה אופות בתוך הצבע. כן, בחלומות ניקיון מטוסים חלומות הסיוט שלנו הם באגים, באגים ועוד באגים, וכן, גם התקפת ציפורים מדי פעם, אומץ בכל מקום, זה פשוט לא כיף. כעת, מתפתחת שיטה וטכנולוגיה חדשה שעשויה לשלוח לנו אלוהי מטוסים. אז בואו נדון בזה?

היה מאמר מעניין ב- NASA Tech Briefs לאחרונה (גיליון ספטמבר 2017) שכותרתו; “ניקוי מטוסים להקל בעתיד – שטיפת מטוסים וניקוי באגים”, שציין:

“מרכז המחקר של נאס”א לנגלי, בשיתוף פעולה עם ATK Space Systems, פיתח שיטה להפחתת הידבקות חרקים על מצעים מתכתיים, חומרים פולימריים, פלסטיק הנדסי ומשטחים אחרים. השיטה משנה טופוגרפית משטח באמצעות דפוסי אבלציה בלייזר ואחריו שינוי כימי של החידוש הזה פותח במקור כדי לשפר את זרימת הלמינריות של המטוסים על ידי מניעת הצטברות שאריות חרקים, אך השיטה מספקת פתרון קבוע לכל יישום הדורש הפחתת הדבקות חרקים וכן מניעת הידבקות של מזהמים סביבתיים אופייניים אחרים. “

למרות ששיטה טכנולוגית חדשה זו מסייעת לזרימת האוויר הלמינרית על הכנפיים, הלהבים, הפרופילים ומשטחי הבקרה לביצועי מטוסים טובים יותר, מהירות דוכן נמוכה יותר ובטיחות כוללת, היתרונות עבור עובדי חברת ניקיון המטוסים זהובים. המשמעות היא שנשתמש בפחות כימיקלים כדי להסיר את החרקים, ובכך נוריד פחות שעווה כלומר אין צורך לעטוף שוב ושוב. המשמעות היא גם פחות גריז מרפק שהוצא באגים. פחות שעות גבר (אישה) פירושו יותר רווח ופחות עלות, כל אלה תורמים לחברת שירותי תעופה מצליחה יותר.

כשדיברתי על זה עם החוקרים, הם מעולם לא שקלו את היתרונות של חברות ניקיון מטוסים, מה שהפתיע אותי בכנות, מכיוון שזו בעיה עצומה. גירוד באגים פירושו גם הסרה של מעט ציפוי צבע בכל פעם, ובסופו של דבר יעלה לבעל המטוס צביעות יקרות או מגעים בקצוות המובילים של כל המשטחים. השאלות שלי לכל אלה הן עד כמה השיטה החדשה הזו קשה? החוקרים הבטיחו לי שהוא קשה לא פחות ממשטחי הצבע, אם לא טובים יותר ממה שרוב המטוסים משתמשים בהם כעת, ואולי גם לאורך זמן רב יותר.

לאילו יישומים אחרים הטכנולוגיה הזו תהיה טובה? מה דעתך על להבי טורבינות רוח, המאפשרים פחות תדירות ניקיון, או מה דעתך על רכבות קליעים המאפשרות זרימת אוויר טובה יותר המפחיתה את התנגדות הרוח אשר במהירויות גבוהות יותר באמת משנה מכיוון שמקדם עקומת הגרירה מתחיל לכיוון אנכי. תחשוב על זה, במיוחד אם ניקוי מעיים באגים זה משהו שבאמת מציק לך כמו לי.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *